Netflix hallitsee ensimmäisiä lapsille ja perheille suunnattuja Emmy-animaatiokilpailuja

Netflix hallitsee ensimmäisiä lapsille ja perheille suunnattuja Emmy-animaatiokilpailuja

National Academy of Television Arts and Sciences (NATAS) esitteli ensimmäisen vuosittaisen Emmy-palkinnot lapsille ja perheille, kahden seremonian aikana, jotka pidettiin lauantaina 10. joulukuuta (Creative Arts) ja sunnuntaina 11. joulukuuta Wilshire Ebell -teatterissa Los Angelesissa. Animaatio oli suuri osa uusissa palkinnoissa, jotka ovat ensimmäinen erillinen Emmy-palkintokilpailun laajennus sitten vuoden 1979.

Netflix Animation on todella käyttänyt luovaa painoaan tässä avauskilpailussa ja voittanut ylemmän tason palkinnot animaatioista, kuten lastensarjoista (Haamujen kaupunki), päiväkoti (Ada Twist, tutkija), erikoisluokka (Hilda ja vuorikuningas) ja lyhennettynä (Me ihmiset), sekä lukuisia käsityöpalkintoja Maja ja kolme e Centauro.

Voit nähdä aiemmin julkistetut animaation yksittäisten saavutusten voittajat täältä ja arvostella animaatioehdokkaat täältä. Ilman pitkiä puheita animaatio ja sen kategorian voittajat ovat:

Maja ja kolme

Night 1 (Creative Arts)

POIKKEINEN KIRJALLINEN ANIMOITETTUA OHJELMAA varten – Maya ja kolme  (Netflix)
Toimeenpaneva tuottaja/käsikirjoittaja: Jeff Ranjo
Käsikirjoitus/tuottaja: Tim Yoon
Käsikirjoittajat: Jorge Gutierrez, Candie Langdale, Doug Langdale, Silvia Olivas

ERINOMAINEN KIRJOITUS ESIKOULUANIMAATIOOHJELMAAN — Muppet Babies  (Disney Junior)
Käsikirjoittajat: Max Beaudry, Hanah Lee Cook, Sarah Eisenberg, Ghia Godfree, Francisco Paredes, Becky Wangberg
Tarinan toimittaja: Robyn Brown

ERINOMAINEN SUUNTA ANIMAATIOOHJELMAAN — City of Ghosts  (Netflix)
Ohjaus: Ako Castuera, Luis Grane, Elizabeth Ito, Bob Logan, Pendleton Ward

ERINOMAINEN ÄÄNENOHJAUS ANIMATIOSARJASTA — Kentaurimaailma  (Netflix)
Ääniohjaaja: Kristi Reed

ERINOMAINEN OHJAUS JA MUSIIKKISÄVITYS ANIMAATIOOHJELMAAN – Kissamurto  (Netflix)
Säveltäjä: Christopher Willis

ERINOMAISTA EDITOKSET ESIKOULUANIMIOIDAAN OHJELMAAN — Roskakori  (Netflix)
Toimittaja: Sally Bergom

ERINOMAINEN MUOKKAUS ANIMAATIOOHJELMAAN — Hei Alberto  (Disney +)
Toimittaja: Jennifer Jew

ERINOMAISTA ÄÄNEMEKSAUSTA JA ÄÄNIEDITointia ESIKOULUANIMIOIDAAN OHJELMAAN — Oktonautit ja tulirengas  (Netflix)
Uudelleenäänittävä mikseri: Ewan Deane
Äänisuunnittelijat: Jamie Mahaffey, Iain Pattison, J. Martin Taylor
Äänisuunnittelija ja ääniefektien toimittaja: Nolan McNaughton
Ohjaava dialogitoimittaja: Dave Peacock
Dialogieditori: Sarah Faust

ERINOMAISTA ÄÄNEN MIKSAUSTA JA EDITOIMINTA ANIMAATIOON OHJELMAAN — Maya ja kolme  (Netflix)
Foley-mikserit: Jack Cucci, Tavish Grade
Musiikkitoimittaja: Andres Locsey
Ääniefektien toimittajat: David Barbee, Masanobu “Tomi” Tomita
Foley Artistit: John Cucci, Dan O'Connell
Äänieditoinnin ja uudelleennauhoituksen miksauksen valvoja: Scott Martin Gershin
Äänisuunnittelijat: Chris Richardson, Andrew Vernon

ERITTÄIN LÄHETYKSET ANIMAATIOOHJELMAAN — 
Ylpeä perhe: kovempi ja upea (Disney +)
Näyttelijät: Tatiana Bull, Aaron Drown, David H. Wright III

Musta Madrid

ERINOMAINEN INTERAKTIIVINEN MEDIA - Madridin musta (Oculus TV)
Tuottajat: Emmanuel Bernard, Antoine Cayrol, Arnaud Colinart, Luke Gibbard, Corentin Lambot, Craig Skerry, Jelena Rachistky, Dash Spiegelman Ohjaus:
James Castillo
Käsikirjoittajat: Lawrence Bennett, Lydia Rynne
Esiintyjät: Godeliv Brandt, Fernando Guillén Cuervo
CG Ohjaaja: Thomas Flavelle
Animaatioohjaaja: Aziz Kocanaogullari
Säveltäjä: Carlos Rodriguez Rodriguez

POIKKEINEN PROMO-ILMOITUS — Maya ja kolme  (Netflix)
Vanhempi tuottaja: Carly Machlis
Tuottaja: Morgan Russell
Luova johtaja: Erika Anaya
Ohjaaja: Katia Temkin
Apulaisjohtaja: Savannah Bloch
Toimittajat: Mack Lawrence, Julian Petrohilos
Projektipäälliköt: Erin Beckner, Ben Tom George, Hanna Gullixson

ERINOMAISET VISUAALISET EFEKTIOT LIVE-OHJELMAAN — Loput  (Hulu)
VFX:n ja animaation vastaava tuottaja: Matthew JR Bishop
CG:n valvoja: Terry Bradley
VFX-tuottaja: Teodora Ilie
VFX-valvojat kuvauksissa: Daryl Shail
Paikalla oleva tietopäällikkö: Cody McCaig
VFX-toimittajat: Yulia Kopyttseva, Luba Kukharenko, Alyssa Schmidt, Rachel Wong
Pääsäveltäjät: Steve Lowry, Nial McFadyen
Pääsäveltäjä: Stephen Curran Conductors
valot: Belma Abdicevic, Tom Perry
Animaatioohjaajat: Adam Beck, Jeff Robinson
Resurssien valvojat: Aravindan Rajasingham, James Wallace
VFX:n tekninen johtaja: Gustavo Fernandes
Vanhempi jäljitys- ja taittotaiteilija: Hasanain Rashid
Takilan pääosa: Sean Sullivan
Rigging Artisti: Michael Johnston
Lopullisen hahmon pääartisti: Pedro Vilas
Rotoscope Päätaiteilija: Tarl Lambert

Upea PÄÄNIMIKSI JA GRAFIIKKA — Hilda ja vuorikuningas  (Netflix)
Graafinen tuottaja: Melissa Buisán
Luova johtaja: Jay Grandin
Animaatioohjaaja: Conor Whelan
Otsikko Suunnittelija/kuvittaja: Eric Pautz

ERINOMAINEN TAIDESUUNTA/LAVASTUSSUUNNITELMA –

Muppets Haunted Mansion  (Disney +)
Tuotantosuunnittelija: Darcy Prevost
Taiteellinen johtaja: Kathryn Molenaar
Lavastuksen suunnittelija: Jeanine Ringer
Virtual Production Art Director: Mark D. Allen
Virtual Production Art Director, CG Ohjaajat: James Dastoli, Robert Dastoli

E

Fraggle Rock: Back to the Rock  (Apple TV +)
Tuotantosuunnittelija: Tyler Bishop Harron
Tuotantosuunnittelija: Brentan Harron, Bill Ives
Tuotantosuunnittelija: Evan Spence
Tuotantosuunnittelija: Paul Healy, Alan McCullagh, Ian Nothnagel

Hilda ja vuorikuningas

Toisen yön voittajat

PARAS ANIMATIOSARJA — City of Ghosts  (Netflix)
Päätuottaja: Elizabeth Ito
Vastaava tuottaja: Joanne Shen
Tuottaja: Dayla Kennedy

PARAS ESIKOOLI-ANIMAMOISARJA — Ada Twist, tutkija  (Netflix)
Päätuottajat: Andrea Beaty, Mark Burton, Tonia Davis, Cathal Gaffney, Chris Nee, Barack Obama, Michelle Obama, Darragh O'Connell, David Roberts, Priya Swaminathan Yhteistuottaja
johtaja: Kerri Grant
Luova tuottaja: Alex Pitz
Ohjaava tuottaja: Gillian Higgins
Tuottaja: Nayanshi Shaw, Peedee Shindell
Konsultoiva tuottaja: Jean Herlihy

ERITTÄIN LUOKAN ERINOMAINEN ANIMAATIOOHJELMA  Hilda ja vuorikuningas  (Netflix)
Päätuottajat: Kurt Mueller
Toimeenpanevat tuottajat: Luke Pearson, Stephanie Simpson
Ohjaavat tuottajat: Andy Coyle, Bryan Korn
Tuottajat: Steve Jacobson, Chantal Ling, Rachel Simon
Liitännäistuottajat: Wright-Collie-linjan Emerald-tuottaja
: Victor Reyes

ERINOMAINEN LYHYTOHJELMA  Me ihmiset  (Netflix)
Päätuottajat: Kenya Barris, Tonia Davis, Chris Nee, Barack Obama, Michelle Obama, Priya Swaminathan
Tuottaja: Ada Chiaghana, Erynn Sampson, Peedee Shindell
Ohjaus: Peter Ramsey, Tim Rauch
Käsikirjoittajat: SHE, Ronald Colson, Jeff Gitelman, David Harris, Maxx Moore

PARAS ESIKOULU-SARJA — Sesame Street  (HBO Max)
Päätuottajat: Benjamin Lehmann, Kay Wilson Stallings
Tuotantopäällikkö: Sal Perez
Vanhemmat tuottajat: Karyn Leibovich, Stephanie Longardo
Tuotantokoordinaattori: Mindy Fila Producers
: Michael J. Cargill, Todd E. James, Andrew Moriarty, Ken Scarborough, Matt Vogel, Kimberly Wright, Autumn Zitani
Aputuottajat: Christina Elefante, Kelly Ferrara, Bryce-Loren Walker
Tuottaja: Aimee Blackton

ERINOMAINEN ÄÄNISUORITUS ESIKOULUANIMIOIDUSSA OHJELMASSA — Daniel Ross Donald Mikki Hiirinä
ja Minnie Wish On a Christmas  (Disney Junior)

ERINOMAINEN ÄÄNISUORITUS ANIMADOISSA OHJELMASSA – Eric Bauza, Bugs Bunny, Marvin the Martian, Daffy Duck ja Tweety
Looney virittää sarjakuvia  (HBO Max)

ERINOMAINEN NUORI ÄÄNIESITTÄJÄ ANIMADOISSA TAI ESIKOULUANIMIOIDUSSA OHJELMASSA – Andy Walken, Young Durpletonina
Kentaurimaailma  (Netflix)

Kentaurien maailma

Lähde:animationmagazine.net