Aspen Shortsfest valitsee 22 animoitua lyhytelokuvaa Oscar-karsintakilpailuun

Aspen Shortsfest valitsee 22 animoitua lyhytelokuvaa Oscar-karsintakilpailuun

Aspen Film, ympärivuotinen elokuvataide- ja koulutusorganisaatio, julkisti tänään aikataulunsa 31. Aspen Shortsfestille, joka järjestetään viehättävässä Coloradon kaupungissa 5.-10. huhtikuuta. Aspen Shortsfest on yksi neljästä vain lyhytelokuvalle omistetusta festivaalista Yhdysvalloissa. Aspen Shortsfest on laajalti tunnustettu yhdeksi johtavista lyhytelokuvafestivaaleista ja esittelee maailman elokuvan erikoisimpia nousevia ja vakiintuneita kykyjä.

Tämän vuoden kilpailu korostaa merkittäviä ohjaajia ja kykyjä sekä kansainvälisiä elokuvanteon voittajia. 77 elokuvaa, jotka on valittu lähes 3.000 ehdokkuudesta 28 eri maasta, sisältää 22 animoitua lyhytelokuvaa (lähes 30 %). Kaiken kaikkiaan valinta parantaa sukupuolten tasa-arvoa, sillä 41 elokuvaa on ohjannut tai ohjannut naiset (53 %).

Animaatiokilpailijoiden kehuttuja ja palkittuja nimikkeitä ovat muun muassa Oscar-palkittu Shamaanin oppipoika Cannes-palkitulta ohjaajalta Zacharias Kunukilta; Anxious Body, Yoriko Mizushirin meditaatio kosketuksesta; Psyopin johtajien Marie Hyonin ja Marco Spierin henkilökohtainen ja ekologinen allegoria Pullonkorkista; Hugo de Faucomppretin lapsen näkemys masennuksesta Äiti sataa kaatamalla; Gobelins' Goodbye -opiskelijalyhenteen outo paratiisi, Jerome!; Camrus Johnsonin uusi elokuva She Dreams at Sunrise; Renee Zhanin uusin, Soft Animals; ja Jim Jarmuschin paperinukkedokumentti Stranger Than Rotterdam ja Sara Driver, joka sai ensi-iltansa Sundancessa. Lue Aspenin animoitujen shortsien täydellinen luettelo.

Aspen Shortsfest

Aspen Shortsfest 2022 -tapahtumaan valitut animaatioelokuvat:

  • Aeronautti - Ohjaus Leon Golterman (Alankomaat)
  • L'Amour en Plan - Ohjaus Claire Sichez (Ranska)
  • Ahdistunut vartalo - Ohjaus Yoriko Mizushiri (Japani / Ranska)
  • boobs - Ohjaus Marie Valade (Kanada)
  • Lyhyt historia meistä - Ohjaus Etgar Keret (Puola)
  • Pullonkorkki - Ohjaus Marie Hyon, Marco Spier (US)
  • Sarjakuva nukkuvasta kissasta - Ohjaus Randall Scott Christopher (US)
  • Kissa ja lintu - Ohjaus Franka Sachse (Saksa)
  • Kissa ja koi - Ohjaus: India Barnardo (Kanada / UK)
  • vanukas - Ohjaus Zach Dorn (US)
  • Chilly & Milly - Ohjaus William David Caballero (US)
  • Jalanjälkiä tuulessa - Ohjaus Maya Sanbar (Iso-Britannia / Brasilia / USA)
  • Vapauden uimari - Ohjaus Olivia Martin-McGuire (Ranska / Australia)
  • Hyvästi, Jerome! - Ohjaus Gabrielle Selnet, Adam Sillard, Chloé Farr (Ranska)
  • Luonnossa - Ohjaus Marcel Barelli (Sveitsi)
  • Äiti Sataa Sadetta - Ohjaus Hugo de Faucomppret (Ranska)
  • Isoäitini on muna - Ohjaus Wu-Ching Chang (Iso-Britannia / Taiwan)
  • Hän Dreams at Sunrise - Ohjaus Camrus Johnson (US)
  • Sierra - Ohjaus Sander Joon (Viro)
  • Hymyillä - Ohjaus Jonas Forsman (Ruotsi)
  • Pehmeitä eläimiä - Ohjaus Renee Zhan (UK/USA)
  • Outo kuin Rotterdam Sara Driverin kanssa - Ohjaus Lewie Kloster, Noah Kloster (US)

Siirry artikkelin lähteeseen osoitteessa www.animationmagazine.net