Netflix dominerar de första animerade Emmy-tävlingarna för barn och familjer

Netflix dominerar de första animerade Emmy-tävlingarna för barn och familjer

National Academy of Television Arts and Sciences (NATAS) presenterade det första årliga programmet Emmy-priser för barn och familjer, under två ceremonier som hölls lördagen den 10 december (Creative Arts) och söndagen den 11 december på Wilshire Ebell Theatre i Los Angeles. Animation var en stor del av de nya utmärkelserna, den första fristående expansionen av Emmy Award-tävlingen sedan 1979.

Netflix Animation har verkligen lagt sin kreativa tyngd i den här inledande tävlingen och vunnit de högsta priserna för animation som i barnserier (Staden av spöken), förskola (Ada Twist, forskare), specialklass (Hilda och fjällkungen) och i förkortad form (Vi folket), samt många hantverkspriser för Maya och de tre e Centauro.

Du kan se de tidigare tillkännagivna vinnarna av individuella prestationer i animation här och recensera de animerade nominerade här. Utan vidare är animationen och dess kategorivinnare:

Maya och de tre

Natt 1 (Skapande konst)

UNDANTAGSKRIFT FÖR ETT ANIMATERAT PROGRAM — Maya och de tre  (Netflix)
Medverkande producent/skribent: Jeff Ranjo
Författare/producent: Tim Yoon
Författare: Jorge Gutierrez, Candie Langdale, Doug Langdale, Silvia Olivas

UTMÄRKT SKRIVNING FÖR ETT FÖRSKOLA ANIMATIONSPROGRAM — Mupp bebisar  (Disney Junior)
Författare: Max Beaudry, Hanah Lee Cook, Sarah Eisenberg, Ghia Godfree, Francisco Paredes, Becky Wangberg
Redaktör: Robyn Brown

ENESTÅENDE RIKTNING FÖR ETT ANIMERAT PROGRAM — City of Ghosts  (Netflix)
Regissörer: Ako Castuera, Luis Grane, Elizabeth Ito, Bob Logan, Pendleton Ward

ENESTÄNDIG RÖSTRIGNING FÖR EN ANIMERAD SERIE — Centaurworld  (Netflix)
Röstregissör: Kristi Reed

ENESTÄNDIG REGI OCH MUSIKKOMPOSITION FÖR ETT ANIMERAT PROGRAM— Inbrottstjuv  (Netflix)
Kompositör: Christopher Willis

ENESTÄNDIG REDIGERING FÖR ETT FÖRSKOLA ANIMERADE PROGRAM — Sopbil  (Netflix)
Redaktör: Sally Bergom

ENESTÅENDE REDIGERING FÖR ETT ANIMERAT PROGRAM — Hej Alberto  (Disney +)
Redaktör: Jennifer Jew

ENESTÅENDE LJUDMIXNING OCH LJUDREDIGERING FÖR ETT FÖRSKOLA ANIMERADE PROGRAM — Octonauts & the Fire of Fire  (Netflix)
Ominspelningsmixer: Ewan Deane
Ljuddesigners: Jamie Mahaffey, Iain Pattison, J. Martin Taylor
Ljuddesigner och ljudeffektredaktör: Nolan McNaughton
Övervakande dialogredaktör: Dave Peacock
Dialogredaktör: Sarah Faust

ENESTÄNDIG LJUDMIXNING OCH REDIGERING FÖR ETT ANIMERAT PROGRAM — Maya och de tre  (Netflix)
Foley Mixers: Jack Cucci, Tavish Grade
Musikredaktör: Andres Locsey
Ljudeffektredigerare: David Barbee, Masanobu "Tomi" Tomita
Foley Artister: John Cucci, Dan O'Connell
Övervakar ljudredigering och återinspelning av mixning: Scott Martin Gershin
Ljuddesigners: Chris Richardson, Andrew Vernon

EXTRAORDINÄR CASTING FÖR ETT ANIMERAT PROGRAM — 
Den stolta familjen: Högre och stoltare (Disney +)
I rollerna: Tatiana Bull, Aaron Drown, David H. Wright III

Svarta Madrid

ENESTÅENDE INTERAKTIV MEDIA - Madrid Svart (Oculus TV)
Producenter: Emmanuel Bernard, Antoine Cayrol, Arnaud Colinart, Luke Gibbard, Corentin Lambot, Craig Skerry, Yelena Rachistky, Dash Spiegelman Regissör:
James Castillo
Författare: Lawrence Bennett, Lydia Rynne
Skådespelare: Godeliv Brandt , Fernando Guillén Cuervo
CG Handledare: Thomas Flavelle
Animationsregissör: Aziz Kocanaogullari
Musikkompositör: Carlos Rodriguez Rodriguez

EXCEPTIONELL KAMPANJ MEDDELANDE — Maya och de tre  (Netflix)
Senior producent: Carly Machlis
Producent: Morgan Russell
Kreativ chef: Erika Anaya
Regissör: Katia Temkin
Biträdande direktör: Savannah Bloch
Redaktörer: Mack Lawrence, Julian Petrohilos
Projektledare: Erin Beckner, Ben Tom George, Hanna Gullixson

ENESTÅENDE VISUELLA EFFEKTER FÖR ETT LIVE-ACTION-PROGRAM — Ändlingar  (Hulu)
VFX och animation verkställande producent: Matthew JR Bishop
CG-handledare: Terry Bradley
VFX-producent: Teodora Ilie
VFX-handledare på uppsättningen: Daryl Shail
On-Set Data Officer: Cody McCaig
VFX-redaktörer: Yulia Kopyttseva, Luba Kukharenko, Alyssa Schmidt, Rachel Wong
Huvudkompositörer: Steve Lowry, Nial McFadyen
Huvudsaklig FX-kompositör: Stephen Curran Conductors
lampor: Belma Abdicevic, Tom Perry
Animationsregissörer: Adam Beck, Jeff Robinson
Resurshandledare: Aravindan Rajasingham, James Wallace
VFX Teknisk chef: Gustavo Fernandes
Senior spårnings- och layoutartist: Hasanain Rashid
Riggningsledare: Sean Sullivan
Riggningsartist: Michael Johnston
Karaktärsavslutning Huvudartist: Pedro Vilas
Rotoskop Huvudartist: Tarl Lambert

BRA HUVUDTITEL OCH GRAFIK — Hilda och bergskungen  (Netflix)
Grafisk producent: Melissa Buisán
Kreativ chef: Jay Grandin
Animationsregissör: Conor Whelan
Titeldesigner/Illustratör: Eric Pautz

ENESTÄNDIG KONSTREGNING/SETDEKOR/SCENEN DESIGN —

Muppets Haunted Mansion  (Disney +)
Produktionsdesigner: Darcy Provost
Art Director: Kathryn Molenaar
Dekoratör: Jeanine Ringer
Virtuell produktion Art Director: Mark D. Allen
Virtual Production Art Director, CG Handledare: James Dastoli, Robert Dastoli

E

Fraggle Rock: Back to the Rock  (Apple TV +)
Produktionsdesigner: Tyler Bishop Harron
Produktionsdesigner: Brentan Harron, Bill Ives
Produktionsdesigner: Evan Spence
Produktionsdesigner: Paul Healy, Alan McCullagh, Ian Nothnagel

Hilda och fjällkungen

Vinnare av andra natten

BÄSTA ANIMERADE SERIEN — City of Ghosts  (Netflix)
Exekutiv producent: Elizabeth Ito
Co-Executive Producer: Joanne Shen
Linjeproducent: Dayla Kennedy

BÄSTA ANIMATERADE FÖRSKOLASERIEN — Ada Twist, forskare  (Netflix)
Exekutivproducenter: Andrea Beaty, Mark Burton, Tonia Davis, Cathal Gaffney, Chris Nee, Barack Obama, Michelle Obama, Darragh O'Connell, David Roberts, Priya Swaminathan Co-Producer
verkställande direktör: Kerri Grant
Kreativ producent: Alex Pitz
Övervakande producent: Gillian Higgins
Producenter: Nayanshi Shaw, Peedee Shindell
Konsultproducent: Jean Herlihy

ENESTÅENDE ANIMERAT PROGRAM AV EN SPECIALKLASS  Hilda och bergskungen  (Netflix)
Exekutiv producent: Kurt Mueller
Medverkande producenter: Luke Pearson, Stephanie Simpson
Övervakande producenter: Andy Coyle, Bryan Korn
Producenter: Steve Jacobson, Chantal Ling, Rachel Simon
Associerade producenter: Emerald Producent av Wright-Collie-linjen
: Victor Reyes

ENESTÅENDE KORT PROGRAM  Vi folket  (Netflix)
Exekutivproducenter: Kenya Barris, Tonia Davis, Chris Nee, Barack Obama, Michelle Obama, Priya Swaminathan
Producenter: Ada Chiaghana, Erynn Sampson, Peedee Shindell
Regissör: Peter Ramsey, Tim Rauch
Författare: SHE, Ronald Colson, Jeff Gitelman, David Harris, Maxx Moore

BÄSTA FÖRSKOLESERIE — Sesam  (HBO Max)
Exekutivproducenter: Benjamin Lehmann, Kay Wilson Stallings
Produktionsledare: Sal Perez
Seniorproducenter: Karyn Leibovich, Stephanie Longardo
Produktionskoordinator: Mindy Fila Producers
: Michael J. Cargill, Todd E. James, Andrew Moriarty, Ken Scarborough, Matt Vogel, Kimberly Wright, Autumn Zitani
Associerade producenter: Christina Elefante, Kelly Ferrara, Bryce-Loren Walker
Linjeproducent: Aimee Blackton

ENESTÄNDIG RÖSTPRESTANDA I ETT FÖRSKOLAANIMERADE PROGRAM — Daniel Ross som Donald Musse Pigg
och Minnie Wish Upon a Christmas  (Disney Junior)

ENESTÄNDIG RÖSTPRESTANDA I ETT ANIMERAT PROGRAM — Eric Bauza, som Bugs Bunny, Marvin the Martian, Daffy Duck och Tweety
Looney Tunes-serier  (HBO Max)

ENSTÄNDIG UNG RÖST-ARTIST I ETT ANIMERAT PROGRAM ELLER FÖRSKOLA - Andy Walken, som Young Durpleton
Centaurworld  (Netflix)

Centaur World

Källa:animationmagazine.net

Gianluigi Piludu

Författare till artiklar, illustratör och grafisk formgivare av webbplatsen www.cartonionline.com