Annie Awards: "Soul", "Wolfwalkers" och "Hilda" vinner flest

Annie Awards: "Soul", "Wolfwalkers" och "Hilda" vinner flest

ASIFA-Hollywood 48: e upplagan Annie Awards, för att hedra övergripande spetskompetens och individuella prestationer i animering i 36 kategorier, hölls ikväll som en virtuell livestreaming denna fredag ​​16 april. säsongens favoriter Själ (sju vinster, inklusive bästa funktion) e Wolfwalkers (fem, inklusive bästa oberoende film) - som i år fick 10 nomineringar vardera; streaming-serier inspirerade av grafiska romaner Hilda (tre) och Primal av Genndy Tartakovsky (Två).

Den virtuella utmärkelseshowen utnyttjade sitt format med livliga presentatörer som Josh Gad, Matthew Rhys, Philippa Soo, Eva Whittaker, Patrick Warburton, kompositör Michael Giacchino och regissörerna Sergio Pablos, Jill Culton, Nora Twomey och Matthew A. Cherry. Många av prisvinnarna höll roliga och rörande acceptanstal, framför allt Cartoon Saloon-teamet som stjäl showen med sina smarta och kreativa poäng. Hats off till alla på ASIFA för att ha producerat en så rolig och tillfredsställande virtuell show. Naturligtvis kan vi inte vänta med att återvända till liveversionen av detta årliga evenemang 2022 med korsade fingrar.

Se hela listan med kandidater här.

Och vinnarna är ...

Souvenir Souvenir

BÄSTA EGENSKAPEN: Själ | Pixar Animation Studios
BÄSTA INDIE-FUNKTION: Wolfwalkers | Cartoon Saloon / Melusine Productions för Apple / GKIDS

BÄSTA SPECIALPRODUKTION: Snigeln och valen | Bilder av magiskt ljus
BÄSTA KORT ÄMNE: Souvenir Souvenir | Explosiv produktion
BÄSTA SPONSORERADE: Det finns ett monster i mitt kök | Tecknad salong, mor

BÄSTA TV / MEDIER - FÖRSKOLA: Paddington äventyr "Paddington gräver en tunnel i Peru" | Blue-Zoo Animation Studio och Nickelodeon Animation Studio
BÄSTA TV / MEDIER - BARN: Hilda "Kapitel 9: Deerfox" | Hilda Productions Limited, ett Silvergate Media Company, Netflix Inc. och Mercury Filmworks
BÄSTA TV / MEDIER - ALLMÄNT OFFENTLIGT: Primal av Genndy Tartakovsky "Coven of the Damned" | Cartoon Network Studios

BÄSTA FILM FÖR STUDENTER: Odjuret | Gobelins, the école de immagine | Regisserad av: Marlijn Van Nuenen, Ram Tamez, Alfredo Gerard Kuttikatt

Ursprunglig

Ursprungliga "de förbannade förbunden"

BÄSTA FX FÖR TV / MEDIER: Jurassic World: Camp Cretaceous "Välkommen till Jurassic World" | Produktionsbolag: DreamWorks Animation | FX Production Company: DreamWorks Animation och CGCG Inc. | Emad Khalili, Ivan Wang, Chris Wombold, Kyle Goertz, Kathy D. Tran
BÄSTA FX PÅ FUNKTION: Själ | Produktionsbolag / FX: Pixar Animation Studios | Tolga Göktekin, Carl Kaphan, Hiroaki Narita, Enrique Vila, Kylie Wijsmuller

BÄSTA KARAKTERANIMATION - TV / MEDIA: Hilda | Hilda Productions Limited, ett Silvergate Media Company, Netflix Inc. och Mercury Filmworks | David Laliberté
BÄSTA KARAKTERANIMATION - FUNKTION: Anima | Pixar Animation Studios | Michal Makarewicz
BÄSTA KARAKTERANIMATION - LIVE ACTION: Mandalorian | Produktionsbolag: Lucasfilm | FX Produktionsföretag: Image Engine | Nathan Fitzgerald, Leo Ito, Chris Rogers, Eung Ho Lo, Emily Luk
BÄSTA KARAKTERANIMATION - VIDEOSPEL: Marvel's Spider-Man: Miles Morales | Insomniac-spel | Brian Wyser, Michael Yosh, Danny Garnett, David Hancock

Mandalorian

Mandalorian

BÄSTA KARAKTERDESIGN - TV / MEDIA: anfibi "The Shut-In!" | Disney TV-animering | Joe Sparrow
BÄSTA KARAKTERDESIGN - FUNKTION: Wolfwalkers | Cartoon Saloon / Melusine Productions för Apple / GKIDS | Federico Pirovano

BÄSTA RIKTNING - TV / MEDIER: Primal av Genndy Tartakovsky "Plåga av galenskap" | Cartoon Network Studios | Genndy Tartakovsky
BÄSTA RIKTNING - FUNKTION: Wolfwalkers | Cartoon Saloon / Melusine Productions för Apple / GKIDS | Tomm Moore, Ross Stewart

BÄSTA MUSIK - TV / MEDIER: Star Wars slaget vid klonerna "Seger och död" | Lucasfilm Animation | Kevin Kiner
BÄSTA MUSIK - FUNKTION: Själ | Pixar Animation Studios | Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

BÄSTA PRODUKTIONSDESIGN - TV / MEDIA: Shoooms Odyssey | Picolo bilder | Julien Bisaro
BÄSTA PRODUKTIONSDESIGN - FUNKTION: Wolfwalkers | Cartoon Saloon / Melusine Productions för Apple / GKIDS | María Pareja, Ross Stewart, Tomm Moore

BÄSTA STORYBOARDING - TV / MEDIA: Tecknad film Looney Tunes "Big League Beast / Firehouse Frenzy" | Warner Bros. Animation | Andrew Dickman
BÄSTA STORYBOARDING - FUNKTION: Själ | Pixar Animation Studios | Trevor Jimenez

Tecknad film Looney Tunes

Looney Tunes-tecknade filmer "Firehouse Frenzy"

BÄSTA RÖSTHANDLING - TV / MEDIER: Tales of Arcadia: Wizards "Vår sista handling" | DreamWorks Animation | David Bradley (Merlin)
BÄSTA RÖSTHANDLING - FUNKTION: Wolfwalkers | Cartoon Saloon / Melusine Productions för Apple / GKIDS | Eva Whittaker (Mebh Óg MacTíre)

BÄSTA SKRIVNING - TV / MEDIER: Stor mun "The New Me" | Netflix | Andrew Goldberg, Patti Harrison
BÄSTA SKRIVNING - FUNKTION: Själ | Pixar Animation Studios | Pete Docter, Mike Jones, Kemp Powers

BÄSTA REDAKTÖREN - TV / MEDIER: Hilda “Kapitel 9: Deerfox” | Hilda Productions Limited, ett Silvergate Media Company, Netflix Inc. och Mercury Filmworks | John McKinnon
BÄSTA REDAKTÖREN - FUNKTION: Själ | Pixar Animation Studios | Kevin Nolting, Gregory Amundson, Robert Grahamjones, Amera Rizk

JURIED AWARDS

Winsor McCay Award: Willie Ito, Sue Nichols (postum), Bruce Smith
June Foray Award: Daisuke "säger" Tsutsumi
Ub Iwerks Award: Unreal Engine från Epic Games
Specialpristagare: Howard

48: e Annie Awards från ASIFA-Hollywood

48: e upplagan av ASIFA-Hollywood Annie Awards

48: e Annie Awards från ASIFA-Hollywood

48: e upplagan av ASIFA-Hollywood Annie Awards

48: e Annie Awards från ASIFA-Hollywood

48: e upplagan av ASIFA-Hollywood Annie Awards

48: e Annie Awards från ASIFA-Hollywood

48: e upplagan av ASIFA-Hollywood Annie Awards

Gå till källan till artikeln på www.animationmagazine.net