Asterix és a nagy háború – az 1989-es animációs film

Asterix és a nagy háború (Asterix és a menhir ütése) egy 1989-ben készült francia animációs film, amelyet Philippe Grimon rendezett, a producer pedig Yannick Piel. Ez az első olyan film, amely az Asterix képregénysorozat alapján készül Franciaországon kívül, Franciaország és Németország koprodukciójaként, de eltér a sorozat többi grafikus regényadaptációjától, ötvözve az Asterix cselekmény elemeit és a nagy háború Asterixszel és a jósnővel. A filmben Panoramixot (Getafix) Obelix véletlenül őrültté és amnéziává teszi, így Asterix arra kényszeríti, hogy megpróbálja meggyógyítani, mivel faluját becsapja egy csaló jósnő, aki a rómaiaknak dolgozik.

történelem

A rómaiak elfogják Panoramix (Getafix) druidát, annak a tervüknek a részeként, hogy megfosztanak egy eltévedt gallia falut attól a varázsitaltól, amely emberfeletti erőt ad nekik. Amikor a falu megkísérli a mentést, Obelix véletlenül eltalálja Panoramixet (Getafix) egy menhirrel, amitől a druida amnéziát és őrületet okoz. Miközben a falu ezzel a problémával küzd, megérkezik egy csaló, aki Prolix jósnőnek adja ki magát, és elkezdi becsapni néhány hiszékeny falusi lakost. Ez arra készteti az embert, hogy elhiggye egy sor próféciát, amelyek ételt és italt ígérnek.

Tudván, hogy a rómaiak hamarosan rájönnek, hogy a falu bajban van a varázsital nélkül, Asterix és Abraracourcix kétségbeesetten próbálják rávenni Panoramixet, hogy készítsen elő. Főzetei gyorsan problémásnak bizonyulnak, és Caius Fapallidaugustus századost kémnek küldte a faluba. Annak ellenére, hogy álcázott, a decuriont elfogják, és tengerimalacként használják a Panoramix kevésbé veszélyes alkotásaihoz. Az egyik azonban a levegőnél könnyebbé teszi azáltal, hogy elrepül a tábor felé. Fapallidaugustus egy járőrt küld a nyomozásra, aki elfogja Prolixet. Bár a római törvények kimondják, hogy az ilyen személyeket le kell tartóztatni, Fapallidaugustus meg van győződve Prolix képességeiről, és arra használja, hogy elűzze a falubelieket.

A faluban Prolix azt jósolja, hogy a helyi levegő émelyítő és mérgező lesz. Asterix, Obelix, Panoramix és Idefix kivételével mindenki egy közeli szigetre indul. Röviddel azután, hogy a rómaiak beköltöztek a faluba, Panoramix egy nagyon ártalmas bájitalt főz, amelynek gőzei beborítják a falut, helyreállítva emlékeit és józanságát, és elűzi a rómaiakat, akik szerint Prolix jóslata igaz. A Panoramix gyorsan elkészíti a varázsitalt, és ráveszi a falubelieket, hogy teszteljék a jósnő képességeit azzal, hogy megtámadják a római tábort. A támadást követően Prolixet egy menhir üti meg, miután kiderült, hogy képességei hamisak (ugyanolyan tüneteket mutat, mint Panoramix), míg Fapallidaugustust lefokozzák kudarca miatt, és a falu visszatér a normális kerékvágásba.

Műszaki adatok

Eredeti cím Asterix és a menhir ütése
Eredeti nyelv francia
A termelő ország Franciaország, Nyugat-Németország
Anno 1989
tartam 79 min
Kapcsolat 1,85:1
nem animáció, kaland, vígjáték, fantasztikus
Rendező Philippe Grimond
Tantárgy René Goscinny (képregény)
Forgatókönyv Yannik Voight, Adolf Kabatek
Gyártóház Gaumont, Extrafilm gyártás
Terjesztés olaszul Sas képek
beépítési Jean Goudier
Zene Michael Colombier
storyboard Philippe Grimond, Keith Ingham
Szórakoztatók -- Keith Ingham
Háttérképek Michael Guerin

Eredeti hangszínészek
Roger CarelAsterix
Pierre Tornade: Obelix
Julien Guiomar: Prolix
Marie-Anne Chazel: Beniamin
Henri Labussière: Panoramamix
Roger Lumont: Caius Fapallidaugustus
Edgar Givry: Assurancetourix
Henri Poirier: Abraracourcix
Jean-Claude Robbe: Caius Blocus
Gérard Croce: decurion
Patrick Préjean: opció
Bisciglia Pál: Matusalemix

Olasz hangszínészek
Mino Caprio: Asterix
Renato Cortesi: Obelix, Caius Fapallidaugustus
Mario Milita: Prolix
Graziella Polesinanti: Beniamin
Marco Bresciani: Panoramamix
Marco Cortesi: Assurancetourix
Vittorio Amandola: decurion
Luca Dal Fabbro: Matusalemix

forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Asterix_and_the_Big_Fight_(film)

Gianluigi Piludu

Cikkek szerzője, illusztrátor és grafikus a www.cartonionline.com weboldalon