Vinderne af Kidscreen Awards 2021 blev annonceret
Den årlige Kidscreen Awards ceremoni blev afholdt online den 9. februar, vært af komikeren Emma Hunter og udelukkende sponsoreret af Canada Media Fund. Årets bedste arbejde inden for børns fjernsyn og digitale medier blev udvalgt og fejret af det globale børneunderholdningssamfund med udnævnelsen af priser i kategorierne Programmering og kreativt talent, bestemt af to juryer i branchen.
Vinderne af animationen og dens kategorier er:
Bedste nye serie - Madagaskar: de fire i den vilde oase (Madagaskar: A Little Wild) | DreamWorks-animation
Bedste animerede serie - Bluey | Ludo Studio, BBC Studios, ABC Australia, Screen Queensland, Screen Australia
Bedste multimedieserie - Historier med lydeffekter | Lapost Estudios, Señal Colombia
Bedste kortfilm - Love Is kærlighed | Hopster Studios, Picnic Animation Studio
PROGRAMMERING - BØRN
Bedste nye serie - Tryllekunstnere: Tales of Arcadia (Tales of Arcadia: Wizards) | DreamWorks Animation, Netflix
Bedste animerede serie - The Whys of gaffel(gaffel Stil et spørgsmål) Pixar Animation Studios, Disney +
Bedste multimedieserie - Baghave Beats | BGM bold, TVOKids
Bedste single-, special- eller tv-film - Her er vi: Noter til at leve på planeten Jorden | Apple, Studio AKA
Bedste kortfilm - Lampeliv | Pixar Animation Studios, Disney+
Bedre inklusivitet - Molly of Denali | WGBH, Atomic Cartoons, PBS KIDS
Bedste i klassen - Lampeliv | Pixar Animation Studios, Disney+
PROGRAMMERING - UNGE / TEENER
Bedste animerede serie - central Park | Apple, Fox Television fra det 20. århundrede
Bedste multimedieserie - Om sex | Echo Media, CBC Gem
Bedste single-, special- eller tv-film - Eventyr tid: fjerne lande | HBO Max, Cartoon Network Studios
Bedste i klassen - central Park | Apple, Fox Television fra det 20. århundrede
KREATIVT TALENT
Bedste instruktør - Bluey | Ludo Studio, BBC Studios, ABC Australia, Screen Queensland, Screen Australia
Bedste skrivning - Bluey | Ludo Studio, BBC Studios, ABC Australia, Screen Queensland, Screen Australia
Bedste musik - Bluey | Ludo Studio, BBC Studios, ABC Australia, Screen Queensland, Screen Australia
Bedste animation - Lampelivet | Pixar Animation Studios, Disney+
Bedste stemme talent - Lampelivet | Pixar Animation Studios, Disney+
Bedste design - Eventyr tid: fjerne lande | HBO Max, Cartoon Network Studios
SMITTE
Årets kanal - PBS KIDS
Bedste programmeringsblok - CBC Kids Morning Block
Bedste streamingtjeneste kun til børn: YouTube Kids
DIGITAL - FORSKOLE
Bedste branded læringsapp LEGO DUPLO verden | LEGO Group, StoryToys, Touch Press
Bedste læringsapp - original - Duolingo ABC | Duolingo
Bedste brandede spil-app - PBS KIDS-spil | PBS BØRN
Bedste spilapp - original - Bookful - At give bøger liv | Start XR
Bedste alternative spil - Krabber og blæk | WGBH, Global Mechanic Media, PBS KIDS
Bedste YouTube-kanal - PBS KIDS
Bedste mærkevarer Web / App Series Meditationer over Sesame Street-monstre med headspace | Sesamværksted
Bedste websted - PBS KIDS
DIGITAL - BØRN
Bedste læringsapp - original - Firkantet panda
Bedste brandede spil-app GoNoodle-spil | Gå nudel
Bedste spilapp - original - Baba Yaga | Baobab Studios
Bedste alternative spil - Baba Yaga | Baobab Studios